A Közép-magyarországi Operatív Program (KMOP-2009-3.2.3) „Az erdei iskola és erdei óvoda hálózat infrastrukturális fejlesztése” c. pályázati kiírás keretében a Magosfa Alapítvány mintegy 81 millió Ft-os beruházást és fejlesztést valósít meg az Európai Unió 90%-os támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával.
A Magosfa Alapítvány egy régi álmának beteljesülése vette kezdetét azzal, hogy az elmúlt évben Kismaros-Börzsönyligeten ráakadtunk egy korábban ifjúsági táborként működő ingatlanra. A csodálatos környezetben fekvő, ugyanakkor felújítást igénylő tábor helyén szálláshellyel rendelkező erdei iskolai oktatóközpontot szeretnénk kialakítani. A fejlesztési beruházás megvalósítására az elnyert Közép-Magyarországi KMOP-2009-3.2.3 erdei iskola-fejlesztési pályázat keretében nyílik lehetőségünk.
Céljainkkal összhangban- A Magosfa alapítása óta egyik legfontosabb célkitűzésünk, hogy saját ingatlanon erdei iskolát üzemeltessünk, hiszen így tudjuk leghatékonyabban végezni környezeti nevelési munkánkat.
Sikeres ingatlankeresés - Az ifjúsági tábor és a vele határos két telek erdővel borított hegyoldalban található, a Morgóba ömlő Csömöle-patak völgyében. A megvásárolt területen egy központi kőépület és három szálláshelyként, és egy egyéb célokra használható faház található. Az ifjúsági tábor öt éve nem működik, így az összes épület felújításra szorul.
Fejlesztési terveink - Az előkészítést követően 2010. március 16-ával kezdtük meg projektünket, melynek keretében az épületeket két éven belül felújítjuk, átalakítjuk, kisebb tereprendezést hajtunk végre, új oktatóépületet húzunk fel, így reményeink szerint a Magosfa Alapítvány "Kismagos" elnevezésű erdei iskolája 2012. első felében megkezdheti működését.
A beruházás részleteiben: a központi, kiszolgáló épületben felújítjuk a vizes helyiségeket és a melegítőkonyhát, megújuló energiát hasznosító fűtési rendszert építünk ki, részben kicseréljük a nyílászárókat, valamint rendbe hozzuk (festés, hőszigetelés) a többi helyiséget; szálláshelyül szolgáló faépületeket felújítjuk; az egyik, nagyon rossz állapotban lévő faházból betegszobát alakítunk ki. Az új épület teljes egészében az oktatást szolgálja majd: két egybenyitható, egyenként kb. 20 fő befogadására alkalmas tanterem, egy szertár és a külső foglalkoztatóként is használható tornác lesz található benne.
Az egész létesítményben olyan megoldásokat alkalmazunk, amelyek segítik a látássérültek fogadását is.
Hangsúlyozzuk: nem a sokadik erdei iskolát és szálláshelyet kívánjuk megnyitni, hanem olyat, amely nem csak programjaival, hanem mindennapi működésével, bemutatóhelyeivel is hat a látogatókra.
KMOP-2009-3.2.3 pályázat - 2009 őszén nyújtottuk be KMOP-pályázatunkat, amelyet pozitívan bíráltak el, így a több mint 80 millió forintos projekt az Európai Unió 90%-os támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg. Az összeg mintegy felét fordíthatjuk infrastruktúra fejlesztésére, míg másik feléből oktatási segédeszközöket, bútorokat vásárolunk, oktatási anyagokat fejlesztünk, képzéseket tartunk környezeti nevelési témakörben.